چگونه بهترین چوب را برای تخته کار خود انتخاب کنید؟

تخته سرو چوبی | کد 7940D

تخته برش یکی از اجزای مهم آشپزخانه است.

  •  نوع چوب تفاوت زیادی در تخته گوشت ایجاد می کند.
  • چوب های سخت برای تخته کار مناسب تر هستند.
  • همچنین چوب هایی وجود دارند که باید از آنها اجتناب کنید.

تخته برش، تخته گوشت یا تخته کار یکی از مهمترین اجزای آشپزخانه است. بدون تخته برش در آشپزخانه شما، هیچ چیز خوب بریده نمی شود.

اگر در حال حاضر تخته برش چوبی ندارید – برای مثال، اگر تخته برش پلاستیکی دارید – وقت آن است که آن را بهبود بخشید. تخته های چوبی بسیار برتر هستند، به همین دلیل است که بسیار ماندگار هستند.

دنیای تخته‌های برش می‌تواند پیچیده باشد – البته، انواع چوب‌های زیادی در دنیا وجود دارد. برخی از آنها انتخاب عالی برای برش هستند، در حالی که برخی دیگر ایده آل نیستند. انتخاب چوب مناسب به چند دلیل مهم است، از جمله تیز نگه داشتن چاقوها، بهینه سازی توانایی برش و حفظ بهداشت آشپزخانه.

مقایسه چوب سخت و چوب نرم در تخته های کار

یک تخته برش خوب چاقوهای شما را کدر نمی کند.

هنگام انتخاب تخته برش چوبی، به دنبال چوب سخت باشید. چوب سخت به چند دلیل نسبت به چوب نرم برتری دارد:

  • چوب سخت بادوام تر است و به این راحتی خراشیده نمی شود.
  • تخته های چوب سخت چاقوهای شما را چندان کدر نمی کنند.
  • استفاده از چاقوی سرآشپز بر روی تخته سخت آسان تر است، زیرا هیچ چیز زیادی وجود ندارد.

سختی چوب در مقیاس Janka اندازه گیری می شود، که اندازه گیری فشار لازم برای فشار دادن یک توپ فلزی به داخل چوب است. هرچه چوب در برابر توپ فلزی مقاومت بیشتری داشته باشد، در مقیاس جانکا رتبه بالاتری دارد.

برخی از گونه های چوب بسیار سخت هستند. به عنوان مثال، گردوی برزیلی، چوبی فوق‌العاده سخت است، اما استفاده از آن برای تخته برش غیر ضروری گران است و استفاده از چوبی خیلی سفت می‌تواند در واقع چاقوهای شما را کدر کند.

مطلب پیشنهادی:
سبک های محبوب در طراحی داخلی منزل

بهداشت غذایی

تهیه گوشت روی تخته دانه بسته مشکلی ندارد.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام چوب را در آشپزخانه خود می خواهید، باید در نظر بگیرید که چه نوع غذایی را روی تخته خردکن خود تهیه می کنید. انواع خاصی از چوب ها متخلخل تر از سایرین هستند و این می تواند تأثیر زیادی بر بهداشت آشپزخانه داشته باشد. سه نوع چوب سخت وجود دارد: حلقوی متخلخل، متخلخل نیمه منتشر و متخلخل منتشر. در اصطلاح عامیانه، آنها را می توان به سادگی به عنوان دانه باز (حلقه متخلخل) یا دانه بسته (مخلخل متخلخل) نامید.

چوب های حلقه ای متخلخل منافذ بزرگ تری نسبت به چوب های متخلخل منتشر دارند. منافذ بزرگتر اجازه می دهد تا رطوبت به داخل چوب نفوذ کند. این بدان معناست که وقتی از چوب متخلخل حلقه‌ای در آشپزخانه استفاده می‌شود، باکتری‌ها می‌توانند از رطوبتی که از مواد غذایی مانند گوشت خام باقی می‌ماند در تخته شما رشد کنند. در درازمدت، این می‌تواند در بدترین حالت منجر به آلودگی مواد غذایی یا در بهترین حالت به تخته‌ای شود که باید زودتر تعویض شود.

بنیاد ملی بهداشت (NSF) دریافت که 18 درصد از تخته های برشی که در یک بررسی نمونه برداری کردند، حاوی باکتری های مضری مانند سالمونلا و E.coli بودند. این قطعاً چیزی است که می خواهید در آشپزخانه خود از آن اجتناب کنید. یک تخته برش باید به درستی ضد عفونی و مراقبت شود تا از آلودگی بدون توجه به نوع تخته جلوگیری شود. خوشبختانه با انتخاب نوع چوب مناسب می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد.

علاوه بر خطر باکتریایی بالقوه انواع خاصی از چوب، این را نیز در نظر بگیرید که برخی از انواع چوب سمی هستند. اگر تخته برش خود را از یک تولید کننده معتبر خریداری می کنید، نباید نگران کننده باشد، اما اگر می خواهید تخته برش خود را بسازید، این قانون ساده را در نظر داشته باشید: به طور کلی، اگر چوب از درختی می آید که چیزی را تولید می کند. می توانید بخورید، چوب برای استفاده خوب است.

مطلب پیشنهادی:
آیا استفاده از رزین اپوکسی در ظروف چوبی بی خطر است؟

مجموعه تولیدی هوگر خدمت رسان شما عزیزان در زمینه ساخت انواع ظروف چوبی  و اکسسوری چوبی با طرح دلخواه می باشد.

افزودن دیدگاه